Na pewnych towarach zaleziono następujące ostrzeżenia:

„Zanim go złożysz, wyjmij dziecko” (chodzik).

„Nie dostarcza tlenu” (maska na kurz).

„Nigdy nie manipuluj przy głośnikach podczas jazdy” (zestaw głośnomówiący).

„Towar porusza się podczas użytkowania” (skuter).

Nabal mógł nosić na sobie ostrzegawczą etykietkę: „Spodziewaj się głupoty od głupca” (patrz: I Samuela 25). Zachował się zupełnie irracjonalnie w stosunku do Dawida. Gdy przyszły król Izraela uciekał przed Saulem, zapewnił bezpieczeństwo owcom zamożnego Nabala. Gdy dowiedział się, że zamożny człowiek strzyże owce i wydaje z tej okazji ucztę, wysłał dziesięciu ludzi by grzecznie poprosili o żywość jako zapłatę za wyświadczoną życzliwość (w. 4-8).

Reakcja Nabala na prośbę Dawida była arogancka. Powiedział bowiem: „Któż to jest Dawid? Mamże wziąć mój chleb i moje wino, i mięso z moich zwierząt i oddać mężom, o których nie wiem skąd są?” (w. 10-11). Złamał zwyczaj gościnności swoich czasów, gdyż nie zaprosił Dawida na ucztę, pogardził nim, wypowiadając słowa zniewagi, i okradł go, nie płacąc mu za wykonaną pracę.

Każdy z nas ma w sobie coś z Nabala. Czasami postępujemy głupio. Jedynym tego lekarstwem jest wyznanie naszego grzechu przed Bogiem. Wkroczy On wówczas w nasze życie, przebaczy nam, pouczy nas i ześle nam swoją mądrość.