Czynienie co dobre w Bożych oczach
Rzemiech” („cowboy builder”), to potoczne brytyjskie określenie dla pospolitych partaczy zajmujących się tzw. budowlanką i remontami. Termin ten zabarwiony jest ironią, poczuciem niechęci oraz straty przez właścicieli domów, po fatalnie wykonanych usługach przez tych pseudo rzemieślników.
Woń Jezusa
Który z pięciu zmysłów, najbardziej przywraca ci wspomnienia z przeszłości? Jeśli chodzi o mnie, zdecydowanie jest to zmysł powonienia. Zapach pewnego olejku do opalania natychmiast przenosi mnie na francuską plażę. Zapach potrawki z kurczaka przywodzi wspomnienia odwiedzin u mojej babci. Aromat świerku mówi mi „Boże Narodzenie”, a pewna woda po goleniu przypomina nastoletni okres mojego syna.
Cudowna miłość
Ostatnie ważne wydarzenia Starego Testamentu zapisane są w księgach Ezdrasza i Nehemiasza. Wtedy to Bóg pozwolił, aby naród Izraela powrócił z wygnania i ponownie zasiedlił Jerozolimę. W mieście Dawida znów zamieszkały hebrajskie rodziny, wybudowano nową świątynię i odremontowano mury obronne.
Burze na horyzoncie
Nasz syn, Josh, jest zawodowym rybakiem, poławiaczem łososi w okolicach Kodiak na Alasce. Jakiś czas temu przysłał mi zdjęcie niewielkiego statku, który znajdował się kilkaset metrów od jego kutra i wpływał w bardzo wąską cieśninę. Na horyzoncie pojawiły się złowróżbne sztormowe chmury. Jednak nad łodzią pojawiła się tęcza, ten symbol Bożej opatrzności i troski. Tęcza ta rozciągała się od jednej strony cieśniny do drugiej i swoim półokrągłym kształtem otoczyła od góry statek.
Dane, aby je rozumieć
Lubię bywać w muzeach. Na przykład: National Gallery w Londynie, czy Galeria Tretiakowska w Moskwie. Podczas, gdy większość dzieł sztuki wprost zachwyca, niektóre wprawiają w bezradne osłupienie. Patrzę na przypadkowe, chaotyczne chlapnięcia farbą na płótnie i uświadamiam sobie, że nie mam pojęcia co oglądam, mimo, że artysta jest mistrzem w swojej dziedzinie.
Potężniejszy niż przeciwności
Główny temat II Księgi Samuela można by streścić słowami: „życie jest brutalne!” Ma on wszelkie cechy kultowego serialu telewizyjnego. Gdy Dawid usiłował umocnić swoją władzę królewską w Izraelu napotykał zbrojny opór, polityczne intrygi i zdradę ze strony przyjaciół i najbliższych krewnych. Z pewnością Dawid nie był bez winy, na co wskazywała jego relacja z Batszebą (rozdz. 11-12).
Ulga dla udręczonych
Jedną z moich ulubionych scen w literaturze pięknej jest scena, w której bojowa ciotka robi awanturę okrutnemu ojczymowi podle traktującemu swego bratanka, Davida Copperfielda. Scena ta pochodzi ze znanej powieści Charlesa Dickensa.
Trwałość Bożego Słowa
Na początku II Wojny Światowej, przeważająca część Warszawy została zrównana z ziemią wskutek bombardowań. Sterty gruzu i betonowych bloków, porozrywane rury hydrauliczne i porozbijane szkło, zasłały ulice tego pięknego miasta. W centrum miasta, jeden z najbardziej uszkodzonych budynków mimo wszystko stał, jakby cechował go jakiś nieustępliwy upór. Była to polska siedziba Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego. Na fasadzie budynku, która przetrwała, widniały nadal czytelne słowa: „Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą” (Ew. Mateusza 24:35).
Duch doręczania
Do niedawna, wiele miasteczek w rolniczych częściach Irlandii nie posługiwało się numerami domów ani kodami pocztowymi. Jeśli więc w miasteczku było trzech Patricków Murphy, to najnowszy mieszkaniec o tym nazwisku, nie dostał listu zanim nie trafił on do obu Patricków Murphy mieszkających tam dłużej. „Moi sąsiedzi dostawali je najpierw”—powiedział Patrick Murphy, najnowszy mieszkaniec o tym nazwisku. „Mieli spory ubaw przy ich czytaniu, a następnie mówili ‘To chyba nie do mnie’. Aby zakończyć tę pocztową farsę, władze Irlandii ustanowiły w końcu system kodów pocztowych, który gwarantuje właściwy sposób doręczania przesyłek”.
Płacz Jezusa
Byłem pochłonięty lekturą pewnej książki, gdy nachyliła się nade mną przyjaciółka, aby zobaczyć, co czytam. Niemal natychmiast wyprostowała się i spojrzała na mnie osłupiała. „Co za mroczny tytuł!”—powiedziała.
Boży sposób
Naprawdę potrzebowaliśmy Bożego kierownictwa. Tylko przez trzy miesiące mieliśmy być rodziną zastępczą dla dwojga małych dzieci, w związku z pewną pilną sytuacją. Musieliśmy jednak podjąć pewne decyzje odnośnie ich przyszłości. Z trojgiem własnych dzieci, zostanie rodzicami zastępczymi dla przedszkolaków, nie wydawało się odpowiadać naszemu sposobowi na życie, a niemal podwojenie się rodziny przełożyło się na bardzo ciężką pracę. Jednak pewna książeczka do codziennych biblijnych rozważań, autorstwa Amy Carmichael, skierowała naszą uwagę na nieznane nam wersety w siódmym rozdziale IV Księgi Mojżeszowej.
Bóg, który maluje
Nezahualcoyotl (1402-1472) to imię trudne do wymówienia, ale wiąże się z pewną ważną dla historii Meksyku postacią. Znaczenie tego imienia to „głodny kojot”, a dorobek piśmienniczy tego człowieka ujawnia jego duchowy głód. Jako poeta i król Meksyku przed najazdem Europejczyków napisał takie słowa: „Bogowie, których czczę, to w rzeczywistości bożkowie z kamienia, którzy nic nie mówią ani nie czują. . . . Jakiś bardzo potężny, ukryty i nieznany bóg jest stworzycielem całego wszechświata. Tylko on może pocieszyć mnie w moich zmartwieniach i pomóc w każdym cierpieniu, jakie odczuwa serce; chcę, żeby niósł mi pomoc i chronił mnie”