Barwne opisy nędzy dziewiętnastowiecznego Nowego Jorku autorstwa reportera Jacoba Riisa przeraziły beztroską opinię publiczną. Jego książka p.t. Jak żyje druga połowa łączyła w sobie opisy z fotografiami, które przedstawiały obraz tak żywy, że ludzie nie mogli uciec przed rozpaczliwą rzeczywistością nędzy. Riis, który sam miał czternaścioro rodzeństwa, napisał z takim skutkiem, gdyż sam żył niegdyś w świecie okropnej rozpaczy.

Niedługo po wydaniu książki otrzymał on kartkę pocztową od młodego mężczyzny, który dopiero zaczynał polityczną karierę. Jej prosta treść brzmiała: „Przeczytałem pańską książkę i przybyłem by pomóc. Theodore Roosvelt”. (Polityk ten został później prezydentem USA.)

Prawdziwa wiara reaguje na potrzeby innych zgodnie z Listem Jakuba 1:19-27. Oby nasze serca zostały poruszone i zamieniły bierność na działanie, a słowa na czyny. Współczująca aktywność nie tylko pomaga ludziom przytłoczonym życiowymi trudnościami, lecz może również otworzyć ich na przesłanie Zbawiciela, który widzi ich potrzeby i potrafi bardzo dużo dla nich uczynić.