Nasze czyny odnajdą nas
Jeden z pastorów zamieścił w lokalnej gazecie pewną historię o sobie. Oto ona. Gawędził sobie kiedyś z nowo poznanym starszym panem. ‚Pracowałeś w służbach miejskich, tak?’ – spytał pastor. ‚Jasne, że tak’ – odpowiedział rozmówca. Pastor wspomniał, że, gdy był dzieckiem, kable kładzione przez tę firmę przebiegały przez posesję jego rodziców. ‚Gdzie mieszkaliście?’ – spytał starszy człowiek. Pastor odpowiedział, a rozmówca kontynuował: ‚Pamiętam, że miałem tam straszne problemy z ustawianiem znaków ostrzegawczych o porażeniu prądem. Dzieciaki ciągle je zestrzeliwały’. Twarz pastora oblała się rumieńcem, a człowiek powiedział: ‚Byłeś jednym z tych strzelających, co?’
Żyć konsekwentnie
Studiując Księgę Daniela odkryłem, że Daniel z łatwością mógł uniknąć wrzucenia do lwiej jamy. Zazdrośni rywale na babilońskim dworze zorganizowali na niego pułapkę, znając jego konsekwentny zwyczaj codziennego modlenia się do Boga (Daniel 6:1-9). Daniel świetnie zdawał sobie sprawę z tego spisku i mógł modlić się w ukryciu przez cały miesiąc, aż sprawy się uspokoją. Jednak to nie leżało w jego naturze.
Zmieniony punkt widzenia
Moja żona lubi wcześnie wstawać z łóżka, zanim obudzą się inni domownicy i czytać Biblię oraz modlić się. Ostatnio usiadła na swoim ulubionym krześle i zobaczyła zaśmiecona kanapa, którą ‚ktoś’ zostawił w takim stanie, po oglądaniu poprzedniego wieczora meczu w telewizji. Wpierw ją to zaskoczyło, a następnie poczuła (z mojego powodu) uzasadnioną złość, co skutecznie zburzyło naszą poranną harmonię.
Jego wybór
Kiedy nasze dzieci były małe często modliłem się z nimi, kładąc je do łóżka. Zanim się jednak pomodliłem, nieraz siadałem na brzegu łóżka i rozmawiałem z nimi. Pamiętam, jak mojej córce, Libby, powiedziałem: ‚Jeśli mógłbym ustawić w rzędzie wszystkie czteroletnie dziewczynki w świecie, szedłbym wzdłuż tego rzędu i szukał ciebie. Po dojściu do końca i obejrzeniu wszystkich dziewczynek, wybrałbym właśnie ciebie na swoją córeczkę’. Kiedy tak mówiłem, na twarzy Libby zawsze pojawiał się szeroki uśmiech, bo wiedziała, że dla mnie jest kimś specjalnym.
Wyczekując ratunku
W 2013 roku wprowadzono do kin film science-fiction pt. Człowiek ze Stali. To najnowsza wersja opowiadania o Supermanie. Film ten, wypełniony zapierającymi dech efektami specjalnymi oraz nieustanną, pełną dynamiki akcją, przyciągnął tłumy do kin na całym świecie. Zdaniem niektórych jego atrakcyjność wynika z wykorzystania niesamowitych, widowiskowych technologii. Inni uważali, że tkwi w sile i trwałości mitu o Supermanie.
Niewidzialny świat
Czy wiesz, że już na jednej z twoich dłoni jest więcej mikrobów niż wszystkich ludzi na ziemi? Albo, że miliony mikrobów zmieszczą się w oku igły? Te jednokomórkowe żywe organizmy są zbyt małe, byśmy mogli widzieć je bez mikroskopu, a jednak żyją w powietrzu, glebie, wodzie i nawet w naszych ciałach. Nieustannie wchodzimy z nimi we wzajemne relacje, mimo, że ich świat jest całkowicie poza zasięgiem naszych zmysłów.
Spytaj autora
Przez całe lata należałem do różnych grup czytelniczych. Zwykle kilku znajomych czytało jakąś książkę, a później zbierali się, żeby dyskutować o ideach, które starał się przekazać autor. Nieuniknione było, że ktoś postawił w końcu pytanie, na które nikt z nas nie umiał odpowiedzieć. I wtedy ktoś z nas mówił: ‚Gdybyśmy tylko mogli spytać autora’. Spotkanie z autorem jest popularnym trendem w Nowym Yorku. W zamian za spore honorarium, autorzy książek mogą być na kilka godzin do dyspozycji tego, lub innego klubu książki.
Zbliżanie się do Boga
Ciążyło mi uczucie, że im bliżej jestem Boga w moim chodzeniu z Nim, tym bardziej czuję się grzeszny. Aż pewnego dnia w swoim pokoju zaobserwowałem niepozorne zjawisko, które oświeciło mnie. Przez maleńką szparkę w zasłonie na oknie wpadał do pomieszczenia promień światła. Przyglądając się, zobaczyłem jak w jego świetle krążą drobinki kurzu. Bez tego promienia pokój wydawał się czysty, ale jego obecność ujawniła te właśnie drobinki.
Przeciążenie
10 sierpnia 1628 roku należał do mrocznych dni w historii żeglugi morskiej. Tego dnia królewski okręt wojenny Vasa wyruszył w swój dziewiczy rejs. Jego budowała trwała dwa lata, otrzymał niezwykle kosztowne i wykwintne wykończenie i umieszczono na nim 64 działa armatnie. Był dumą szwedzkiej marynarki wojennej. Niestety, okręt ten zatonął już po dwóch kilometrach od opuszczenia portu. Co poszło źle? Przyczyną stał się nadmiernie ciężki ładunek, który pociągnął okręt na dno.
Czyja wola?
Niech wszystko dzieje się zgodnie z twoją wolą’ – tak brzmią życzenia, które na Nowy Rok często składają sobie Chińczycy. Brzmią one bardzo pięknie, lecz najlepiej dzieje się w naszym życiu, kiedy dzieje się wola Boga, nie nasza.
Lustro
Jak często widzisz swoje odbicie w lustrze? Niektóre badania wskazują, że przeciętnie zaglądamy do lustra od 8 do 10 razy dziennie, inne, że aż 60 do 70, biorąc pod uwagę również przeglądanie się w szybach wystawowych oraz ekranach smartphonów.
Budowanie mostów
Książka James Michenera pt. Centennial, to powieść o historii i zasiedlaniu amerykańskiego Zachodu. Wydarzenia ukazywane są z punktu widzenia francusko – kanadyjskiego handlarza o nazwisku Pasquinel. Michener łączy tu historie Indian Arapaho z Wielkich Nizin, z lokalną społecznością St. Louis o europejskich korzeniach. Ten, zaprawiony w trudach włóczęga poruszając się między zgiełkiem i chaosem miasta, a olbrzymimi przestrzeniami Wielkich Nizin, staje się mostem pomiędzy tymi skrajnie różnymi światami.