Dwudziestego ósmego lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii w odpowiedzi na zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię. W ciągu dziewięćdziesięciu dni inne kraje europejskie zaczęły opowiadać się po różnych stronach, respektować wojskowe sojusze i realizować swoje ambicje. Pojedyncze zdarzenie przerodziło się w I wojnę światową – jeden z najbardziej niszczycielskich konfliktów zbrojnych nowożytnych czasów.
Choć tragedia wojny jest przytłaczająca, nasze relacje i rodzina mogą zacząć się rozpadać z powodu zaledwie kilku nienawistnych słów. Św. Jakub napisał: „Jakże wielki las zapala mały ogień!” (Jakuba 3:5). Kluczem do unikania werbalnych konfliktów są słowa z Przypowieści Salomona: „Łagodna odpowiedź uśmierza gniew, lecz przykre słowo wywołuje złość” (15:1).
Mały komentarz może wywołać poważną walkę. Gdy dzięki Bożej łasce postanawiamy nie odwzajemniać słów bliźniego, oddajemy cześć Jezusowi, naszemu Zbawicielowi. Gdy był On poniżany i lżony, wypełnił słowa proroka Izajasza: „Znęcano się nad nim, lecz On znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust” (Izajasza 53:7).
Przypowieści Salomona zachęcają nas, abyśmy mówili prawdę i szukali pokoju przy pomocy wypowiadanych słów. „Łagodny język jest drzewem życia… Jakże dobre jest słowo we właściwym czasie!” (15:4,23).