Month: Grudzień 2013

W Jego ręku

Gdy przechodzimy przez ruchliwą ulicę z małym dzieckiem, wyciągamy rękę i mówimy: „Mocno się mnie trzymaj!”. Dziecko chwyta się naszej dłoni i przechodzimy na drugą stronę. Nigdy jednak nie polegamy na jego uścisku. To nasz uchwyt bowiem sprawia, że jest bezpieczne. Stąd słowa apostoła Pawła: „Zostałem pochwycony przez Chrystusa” (Filipian 3:12). Mówiąc dokładniej: „Chrystus mnie uchwycił”.

Mieszane uczucia

Uczucia, które towarzyszyły mi i mojej żonie Marlene podczas naszego ślubu, można określić jako „mieszane”. Nie chcę być źle zrozumiany. Obchodzenie naszej 35 rocznicy było czymś wspaniałym. Sam ślub jednak pozbawiony był swojego blasku, gdyż kilka tygodni wcześniej mama Marlene zmarła na raka. Mimo że godnie zastąpiła ją ciotka mojej żony, naszemu szczęściu wyraźnie czegoś brakowało. Nie było mamy, a to miało na nas ogromny wpływ.

List do dziecka

C.S. Lewis interesował się duchowym wzrostem młodych chrześcijan nawet u schyłku swojego życia. Mimo że podupadł na zdrowiu, poświęcił czas na odpisanie listu chłopcu imieniem Filip. Chwaląc go za piękny list, napisał mu, że czuje się zachwycony, iż chłopiec rozumie, że lew Aslan z Opowieści z Narni symbolizuje Jezusa Chrystusa. Nazajutrz, tydzień przed swoimi 65 urodzinami, Lewis zmarł we własnym domu w Oksfordzie.

Prezentacja

Moja żona Martie jest świetną kucharką. Po długim dniu niecierpliwie wyczekuję miłych aromatów, które zapowiadają wspaniałą ucztę. Martie nie tylko umie przygotowywać posiłki, lecz jest również mistrzynią prezentacji. Barwy potraw pięknie przygotowanych i harmonizujących z mięsem, białym ryżem i warzywami zachęcają mnie by zasiąść za stołem i delektować się jej dziełem. Pokarm jednak nie był tak atrakcyjny zanim dostał się w jej ręce. Mięso było surowe i gąbczaste, a ryż twardy i szorstki. Warzywa natomiast wymagały oskrobania i poszatkowania.

Życie w izolacji

Gdy Ken Deal miał 86 lat, na zakończenie swojej trzydziestoletniej służby więziennej wygłosił niedzielne kazanie. Jego przesłanie do skazanych dotyczyło służby Bogu w odosobnieniu. Posłużył się wieloma przykładami pochodzącymi z życia więźniów. Zachęcał ich by wzrastali duchowo i dzielili się dobrą wieścią o Jezusie Chrystusie w miejscu, z którego każdy chce się wydostać.

Bądź obecny

Gdy w szkole w stanie Connecticut zamordowano 20 dzieci i 6 nauczycieli, cały naród wpadł w osłupienie z powodu okropnej tragedii. Ludzie zaczęli zadawać sobie pytania: Kim jest osoba, która mogła dopuścić się takiego czynu i dlaczego? Jak możemy zapobiec takiemu wydarzeniu w przyszłości? Jak możemy pomóc tym, którzy przeżyli? Wśród chaosu, w szkole pojawił się ktoś zupełnie nieoczekiwany. Z Chicago przybyły psy rasy Golden Retriever. Były specjalnie wytresowane by nie robić nic innego, jak tylko okazywać uczucia. Zwierzęta nie mówiły, lecz oferowały swoją obecność. Dzieci, które przeżyły traumę, otworzyły się na nie, wylewając na nie swoje lęki i emocje, których nie potrafiły wyrazić przed dorosłymi. Tim Hetzner z luterańskiej organizacji charytatywnej powiedział: „Najważniejszym elementem ich tresury jest nauczenie się cichego zachowania”.

Christingle

W Republice Czeskiej i kilku innych krajach w święta Bożego Narodzenia sporządza się tzw. Christingle. Jest to pomarańcza symbolizująca świat z umieszczoną z wierzchu świeczką, oznaczającą Chrystusa – Światłość świata. Owoc owinięty jest w czerwoną wstążkę, reprezentującą krew Chrystusa. We wstążkę wbite są cztery wykałaczki z czterema suszonymi owocami, symbolizującymi owoce ziemi.

Pewnej cichej nocy

Simon wyemigrował z Holandii do Stanów Zjednoczonych. Jego żona Kay, wraz z trójką dzieci, urodziła się w Ameryce. Jenny poślubiła Roberto z Panamy, Bill ożenił się z Vanią z Portugalii, a Łukasz z Borą, z Korei Południowej.

Bóg z nami

Jego obecność na sali była zauważalna. Wszyscy byli ubrani odświętnie, a on miał na sobie dżinsy, t-shirt i wymiętą baseballową czapkę. Trudno było mi go nie zauważyć, gdy przemawiałem do studentów w kaplicy seminarium w Bukareszcie. Nie miałem pojęcia dlaczego nie stosował się do seminaryjnych norm ubioru, ale pamiętam jego imię. Pod koniec spotkania podszedł do mnie by się przedstawić. Gdy zapytałem jak ma na imię, odpowiedział: „Immanuel”. Jego odpowiedź mnie zdziwiła, więc zapytałem czy wie, co jego imię oznacza. Odparł bez wahania: „Tak – ‘Bóg z nami’”.

Piękno świąt

Gdy skończyłem mój pierwszy semestr w seminarium, nasza rodzina dostała bilety by polecieć samolotem do domu na święta. W przeddzień lotu uświadomiliśmy sobie, że mamy tylko dwadzieścia dolarów na podróż. Parkowanie, jazda samochodem i inne koszty były jednak droższe. Z bólem w sercu postanowiliśmy się modlić. Choć nasze dzieci były małe (w wieku 6 i 2 lat), zaprosiliśmy je na modlitwę.

Światło i cień

Historyk sztuki, Seymour Slive, określił wielkiego niderlandzkiego artystę Rembrandta (1606–1669) jako mistrza światła i cienia oraz znakomitego twórcę opowieści na płótnie. Jego obraz Adoracja pasterzy przedstawia tonącą w mroku stajnię w Betlejem, gdzie dwóch pasterzy klęczy przy żłóbku, a pozostali ludzie stoją z daleka. Pewien mężczyzna trzyma w ręku pochodnię. Najsilniejsze światło bije jednak nie z pochodni, lecz z dzieciątka Jezus, oświecającego tych, którzy wokół Niego się zgromadzili.

Szukanie schronienia

W czasach średniowiecza rolnicy dbali o swoje zbiory, dopóki na horyzoncie nie pojawił się wróg. Uciekali wówczas z rodzinami do ufortyfikowanego miasta, by schronić się przed niebezpieczeństwem.