Późne decyzje mile widziane
Gdy odwiedziłem dom opieki, jeden z jego lokatorów imieniem Tom po cichu wymknął się ze swego pokoju w nadziei, że sobie ze mną pogawędzi. Gdy trochę porozmawialiśmy, zapytał: „Czy Bóg się na mnie nie obrazi, jeśli nawrócę się w tak podeszłym wieku?” Pytanie Toma wcale mnie nie zdziwiło. Jako kapelan, często słyszę je w rozmaitych formach. Zadają je ludzie starsi, osoby zmagające się z nałogami oraz byli więźniowie. Uważają, że mają słuszne powody ku temu by wierzyć, że jest już za późno by poznać Boga.
Miłość i modlitwa
W popularnej książce dla dzieci, Kubuś Puchatek obserwuje jak skacze Mama Kangurzyca. Szkoda, że nie umiem tak skakać — pomyślał. Niektórzy potrafią, a niektórzy nie. Tak to już jest.
Marny sukces
Cokolwiek człowiek czyni bez Boga, albo beznadziejnie zawiedzie, albo odniesie marny sukces” — napisał George McDonald (1824-1905), szkocki pisarz, poeta i duchowny. Jego intrygujące stwierdzenie jest często cytowane przez współczesnych mówców i autorów. Można je przeczytać w jego książce pt. Nie wygłoszone kazania.
Trzymajmy się razem
Wspaniałe zjawisko śniegu jest znane w niemal każdym zakątku świata. Płatki śniegu są pięknymi i niepowtarzalnymi dziełami sztuki stworzonymi z lodowych kryształków. Są kruche i szybko topią się na dłoni. W swojej ogromnej masie, tworzą jednak siłę, z którą należy się liczyć. Mogą odciąć od świata całe miasta, tworząc jednocześnie przepiękne krajobrazy z drzewami przykrytymi czapami śniegu. Ich ilustracje zdobią wiele kalendarzy i inspirują wiele dzieł sztuki. Śnieg na górskich stokach sprawia wiele przyjemności narciarzom i niesie radość dzieciom, dostarczając im amunicji w walkach na śnieżki. Wszystko dzięki temu, że płatki śniegu są ze sobą sklejone.
Najgorszy dzień w życiu
W maju 2011 roku, gdy tornado pustoszyło miasto Joplin w stanie Missouri, pewna młoda kobieta schroniła się w wannie. Mąż osłonił ją swoim ciałem, ginąc pod naporem spadającego gruzu. Kobieta przeżyła dzięki jego bohaterskiej postawie. Zaczęła zmagać się z pytaniem: „Dlaczego?” W rok po katastrofie powiedziała, że swoją pociechę czerpie z faktu, iż czuła się kochana nawet w najgorszym dniu jej życia.
Wiejski lekarz
Sinclair Lewis w swoim opowiadaniu pt. Main Street opisuje historię Carol, wytwornej kobiety z miasta, która wychodzi za mąż za wiejskiego lekarza. Ma ona świadomość własnej wyższości nad mieszkańcami swojego nowego, niewielkiego miasteczka. Jej snobizm jednak ulega zachwianiu na widok reakcji jej męża na krytyczny medyczny przypadek. Pewien farmer doznaje ciężkiego urazu ręki, którą trzeba amputować. Carol z podziwem obserwuje jak jej mąż pokrzepia rannego mężczyznę i jego zrozpaczoną żonę. Serdeczna postawa lekarza oraz jego gotowość do służenia drugiemu człowiekowi rozbraja jej dumę.
Symulator lotów
Piloci podczas szkolenia spędzają wiele godzin w symulatorze lotów. Urządzenia te dają im szansę doświadczania wyzwań i niebezpieczeństw podczas latania samolotem bez ponoszenia ryzyka. Nie muszą oni odrywać się od ziemi, a jeśli podczas symulacji zdarzy się im wypadek, mogą po prostu spokojnie odejść.
Problemy z wodą
Nasza kościelna rodzina cieszyła się na widok rozpoczęcia robót przy nowej kaplicy. Każdej niedzieli z zapałem spoglądaliśmy w ogromny dół w ziemi. Postępy jednak były wolne.
Zawieszona na niczym
Na mapie świata wydanej przez Państwowe Towarzystwo Geograficzne znajduje się następujący napis: „Masa ziemi wynosi 6,6 tryliardów ton”. Na czym opiera się cały jej ciężar? Na niczym. Zamieszkiwana przez nas planeta obraca się wokół własnej osi z prędkością prawie 1700 kilometrów na godzinę, mknąc w przestrzeni kosmicznej po swojej orbicie wokół słońca. Trudno jest jednak nam to zauważyć, gdy zajęci jesteśmy codziennymi troskami związanymi ze zdrowiem, relacjami i płaceniem rachunków.
Zachłanne ptaki
Co roku, gdy wystawiam na zewnątrz karmnik dla kolibrów, ruchliwe małe ptaszki zaczynają między sobą walczyć. Mimo że „przy stole” znajdują się cztery stanowiska, kolibry walczą o miejsce, które w danej chwili zajmuje sąsiad. Źródło pokarmu przy każdym stanowisku jest takie samo: zbiornik z syropem na dnie karmnika. Wiedząc, że wszystkie stanowiska są jednakowe, kręcę głowa z niedowierzaniem i patrzę na ich zachłanność.
Skalna kryjówka
Pewnego lata, gdy podczas wakacji spacerowałam brzegiem dużego jeziora, podeszłam do sterty głazów. Zauważyłam malutka roślinę, która między nimi się zakorzeniła. Miała ona wystarczającą ilość światła i wody, a jednocześnie była wśród nich zupełnie bezpieczna. Nie mogła jej zagrozić żadna ulewa ani wichura.
Granie z bólem
Słynny amerykański baseballista Gary Carter wierzył w Jezusa. Przez 19 lat kariery czerpał siłę i wytrwałość ze swojej wiary. Dziennikarz Andre Klavan w swoim artykule, który pojawił się w Wall Street Journal, wspomina o wpływie Cartera na jego życie. Zawodnik zmarł w wieku 57 lat z powodu raka mózgu. Pod koniec lat 80-tych XX wieku, życie Klavana sięgnęło dna. Zaczął rozważać samobójstwo. Właśnie wtedy usłyszał wywiad z Carterem po meczu. Jego drużyna, New York Mets, osiągnęła zwycięstwo, a zaawansowany wiekiem zawodnik pomógł w wyniku dzięki wyczerpującemu biegowi w krytycznym momencie meczu. Carter został zapytany, jak potrafi sobie poradzić z bolącymi kolanami. Klavan zapamiętał sobie jego odpowiedź: „Czasami trzeba grać z bólem”. To proste stwierdzenie wyciągnęło dziennikarza z depresji. „Ja też dam radę!” — oświadczył. Zainspirowany przykładem sportowca znalazł nadzieję, a później uwierzył w Chrystusa.