W pierwszych latach protestanckiej reformacji w Europie, Katarzyna von Bora — była zakonnica — poślubiła Marcina Lutra (1625). Zgodnie z wieloma relacjami obydwoje cieszyli się szczęśliwym małżeństwem. Luter powiedział: „Nie ma na ziemi słodszej więzi, ani bardziej przykrej rozłąki, niż w dobrym małżeństwie”.

Ponieważ Katarzyna wstawała o godzinie czwartej rano by wykonywać swoje obowiązki, Luter nazwał ją „poranną gwiazdą Wittenbergi”. Pracowicie uprawiała ogród warzywny i sad. Zajmowała się rodzinnymi interesami oraz zarządzała domem i majątkiem męża. Oboje dochowali się sześciorga dzieci. Katarzyna uważała, że dom jest dla nich szkołą charakteru. Dzięki swojej energii, pracowitości i troski o rodzinę stała się wpływową kobietą.

Przypomina ona nam niewiastę opisaną w księdze Przypowieści Salomona 31. Była rzeczywiście dzielną żoną, która budzi się, „gdy jeszcze jest noc” i przygotowuje „żywność swoim domownikom” (w. 15). Czuwała „nad biegiem spraw domowych, nie [jadała] chleba nie zapracowanego” (w. 27).

Biorąc przykład z wzoru takiego jak Katarzyna, możemy uczyć się miłości, sumienności i bojaźni Pańskiej, które czynią z kobiet osoby wpływowe.